מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

עשינו דברים שלא האמנו שנעשה

לדוגמא: היינו עשרה רוכבים בקורס, שישה מתקדמים ארבעה מתחילים ואני בתוכם. התרגיל שהכי הלהיב את ארבעת המתחילים היה דווקא זה בעל השם הכי 'כבד': תרגיל ריבוע. לא, באמת, הרי ריבוע זה משהו שקשור למרובע, לחנון, חננה, שְנוזל. מה לריבוע ולאופנועים? אלא שבקורס הדו"שים הגדולים הזה תרגיל הריבוע היה הכי קול. כשראיתי את המתקדמים עושים אותו (להם זה היה חימום לנו זה היה כמעט שיא היום) הסתכלתי לכפיר לוין בעיניים ואמרתי לו: "אם אני עושה את התרגיל הזה אני הולך להוציא כרטיס ביקור של סטנטמן" (שזה פעלולן , למי שלא בטוח). תרגיל הריבוע הוא תרגיל שבו הצוות של פרו ריידינג (ארבעה מדריכים ועוד מדריך מתלמד) מניח ארבעה קונוסים במרחק כמה מטרים זה מזה ויוצר מהם, כמה מפתיע, מתחם בצורת ריבוע. אנחנו רוכבים מסביב לריבוע, בחלקו החיצוני, מתקרבים לקונוס ממלאים את ההוראות המדויקות שקיבלנו והאופנוע אמור לבצע החלקה תוך פנייה של תשעים מעלות ואנחנו אמורים להמשיך לרכוב אל הקונוס הבא, בלי להוריד רגל וכמובן בלי לעצור, ואז להמשיך לפינה הבאה של הריבוע ולעשות זאת שוב – להחליק את האופנוע בתשעים מעלות ולהמשיך ישר. אתם קולטים את זה? למעלה מ-200 קילו של אפריקה טווין נכנס לפוזה של פעלולים בסרט מרדפים – החלקה תוך כדי שינוי כיוון? חשבתי שזה תרגיל שלוקח חודשים להגיע אליו ואני עשיתי אותו תוך יום הדרכה אחד. איך כשכשתי בהתלהבות בזנב שאין לי כשגיליתי שעשיתי את התרגיל טוב וחשבתי שאני מוכשר בטירוף, לרגע הרגשתי שאני פספוס. איך, איך לא התחלתי לרכוב קצת קודם? אם אני מצליח לעשות את תרגיל הריבוע תוך כמה שעות הדרכה אני בטח כישרון מטורף בתחום ובעצמי הייתי יכול להיות לפחות כפיר לוין. אבל אז אני רואה שגם שלושת האחרים מצליחים לעשות את זה, באותה קלות יחסית, ואני מבין שאולי אני לא כזה גאון גדול. אולי צוות המדריכים יודע את העבודה ויודע להוביל כל רוכב סביר לביצוע תרגילי שליטה שבלי הדרכה בחיים לא הייתם מגיעים אליהם.

ואחר כך טיול שטח מודרך

ושלא תטעו: זה לא שהגעתי לקורס עליתי על האופנוע והתחלתי להחליק בתשעים מעלות לכל הכיוונים. לא אתיש אתכם בתיאורים מפורטים של כל אחד התרגילים, אבל הבנייה של היום הייתה הדרגתית וחכמה. תזכרו שאתם קוראים כתבה על חוויה של רוכב ולא כתבה פרסומית כך שכשאני בוחר להגיד שיום ההדרכה בנוי באופן מקצועני להדהים אני שוקל מילים ובוחן את עצמי שוב ושוב. רגע, אולי אנסה לרכך קצת את המחמאות…לא, לא צריך. 'מקצועני' זו מילה מדויקת ולא מוגזמת. החל מהרגע הראשון שכולל את סם הבוקר עתיר הקופאין, דרך תדרוך הבוקר, החלוקה לקבוצות עבודה, סדר העבודה והדרגתיות התרגילים. חמישה אנשי צוות (כפיר לוין, שלושה מדריכים ומדריך מתלמד) על עשרה מודרכים זה כמעט כמו שיעור פרטי. לא היה רגע שהרגשתי מתבזבז, רגע בו אם הייתי לבד הייתי עושה יותר.

יותר מזה – עשו לנו את תרגיל ה"תגמרו לאכול תקבלו פודינג" ככה שאכלנו הכי יפה שאפשר כדי שאמא כפיר לוין תהייה מרוצה ותיתן לנו את הפודינג שבמקרה הזה היה החלק האחרון של יום ההדרכה – טיול שטח מודרך: גם טיול שטח כייפי שנותן לך להרגיש שאתה רוכב שטח מסוקס וקשוח וגם הדרכה ותרגול של "דברים". אילו "דברים" מתרגלים תוך כדי טיול? נו בטח, את הדברים שלמדת לפני רגע במגרש האימונים – אבל הפעם בזמן אמת תוך כדי טיול – משהו שיש סיכוי שתעשה ותיתקל בו אי שם בחיים האמיתיים.

מתכוננים לרגעי סכנה ואיבוד שליטה

אז נסכם: בעצם קוראים לזה קורס שטח של דו"שים גדולים, אבל עזבו שמות. אתם לומדים לשלוט באופנוע כמו שאי אפשר ללמוד בלי הדרכה. אתם תצאו רוכבים טובים יותר ובמיוחד תדעו לפעול ולתפעל את עצמכם ואת האופנוע טוב יותר ברגעי סכנה ואיבוד שליטה. אם הייתי יכול הייתי מכריח אתכם להירשם לקורסי רכיבה. אני מאמין שמכל קורס שהוא אתם תצאו שולטים באופנוע ברמה שתפתיע אתכם. חוץ מזה – הקורס הזה היה אחד הימים הכי כיפיים שהיו לי בהרבה זמן האחרון, שווה את הזמן, שווה את הכסף, פשוט שווה. אולי הייתי חושד בעצמי שאני מתלהב ומשוחד אם לא הייתי שומע מתשעת המשתתפים האחרים בקורס את אותם הדברים וגם אין לי ספק שאמשיך להשתתף בקורסים לא ככתב מוזמן לצורך סיקור אלא בתשלום מלא.

וכפיר לוין והצוות שלו? שמחתי לגלות שמדובר בצוות של מקצוענים ברמות הכי גבוהות שיש. באתי לסקר ויצאתי מתלהב. אה כן, גם נהניתי בטירוף….

עוד מאמרים

כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד
כתבות

תיאוריה בסיסית

השליטה בדו-גלגלי מורכבת יותר מבחינה טכנית לעומת השליטה במכונית למשל. לצורך הפעלה נכונה ומדוייקת נדרשת קודם כל קואורדינציה גבוהה יותר, והן יותר רגש באמצעי התיפעול השונים. מרכיב עיקרי נוסף בשליטה בדו-גלגלי נובע מעצם העובדה שלמשקל גוף הרוכב השפעה קריטית על היציבות – וממנה על אחיזת הכביש וההתנהגות של הכלי. בואו נעשה סדר בבלאגן…

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: