סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

אבל לא יצא. לא יצא לרכב עליו בהשקה. לא יצא לרכב עליו בהדרכות ולא יצא לרכב עליו עד שכמעט שכחתי שאני רוצה לרכב עליו. כמעט שכחתי אבל לא יכולתי לשכוח וזאת מכיוון שלא פעם ולא פעמיים הזכירו לי אנשים שפגשתי ש "אתה חייב לעשות עליו סיבוב!"

החודשים רצים והנה באירוע המסלול האחרון שעשינו בפרוריידינג עבור חברת מטרו-מוטור, שהיה מיועד לאופנועי 600 סמ"ק ומעלה, מגיעים לא אחד אלא שלושה 09-ים ואפילו שניים מהם בגרסת הסטריט-ראלי המגניבה עוד יותר. מולי עומד בחור נחמד ונדיב שאני כבר מכיר מהדרכות קודמות בפרוריידינג, דוחף לי מפתח לפרצוף ואומר: "אתה חייב סיבוב על האופנוע שלי" אם חייבים אז חייבים, "על מה אתה רוכב?" שאלתי והתשובה כמובן הייתה שיש לו 09 חדש בגרסה המעניינת ועם ABS.

עליתי לכמה הקפות היכרות עם המכונה על המסלול שהפכו מהר מאוד לסדרת הקפות מהירות ומגניבות – אבל לא המהירות היא זאת שמרשימה על גבו של ה- 09 הזה. זמינות הפאן, אם אפשר לקרוא לזה כך, היא זו שמפילה אותך מהכיסא. ממש כך! איזה מנוע יש לדבר הזה! קודם כל מנוע הטריפל מספק חוויה מרגשת וייחודית בנוף האופנועני שלנו, היעדרותו של מותג טריומף השאיר אותנו עם דמיון מפותח בלבד בנוגע לאיך מרגישים המנועים האלה ולא פחות חשוב – איך הם נשמעים. והם נשמעים מעולה. גירגור ארבע צילינדרי נעים אשר מתגבר לכדי שאגה בשרנית בסל"ד הגבוה ומלווה בגוון צליל ייחודי. והכוח, או נכון יותר לאמר המומנט, פשוט מרשים מאוד ומניף את הגלגל הקדמי לאוויר כמעט בכל הזדמנות שבה אתה מוצא לנכון לעשות זאת. כמעט כל יציאה מפניה היא הזדמנות מצוינת לטובת העניין ואני לא חושב שפספסתי אף הזדמנות להרים את האף…

התנהגות האופנוע למי שזה מעניין אותו, היא על הצד השפוי של הסאלה. השלדה בנוייה גם לעומסים גבוהים והמיתלים מכויילים יחסית רכים אך ניתנים לכיוונון והקשחה למהירים שביננו. שילוב של מומנט די אדיר ובוודאי בזמינות שלו, בשילוב המיתלים המעט רכים יוצר מצב של אופנוע מעט רגיש לשינויי מצערת במצבי הטיה. אם אתה יודע מה אתה עושה זה ממש לא משהו שיפריע לך אך מצד שני אם אתה קצת מהסס בחזרה החלטית לגז לקראת שיא הפניה והשארתו פתוח עד ליציאה מהפניה – נדנוד האופנוע על המיתלים יגרום לך לחשוב שהזרקת הדלק אינה מדויקת ודורשת יד אומן כפי שמרבים לכתוב על ה- 09 במבחנים השונים. ההזרקה אגב מדויקת ונשלטת ברמה גבוהה וסתם הוציאו לה שם לגנאי – שכן הבנתם כבר למה זה רק מרגיש כך.

בשורה התחתונה אני נאלץ ליישר קו עם קודמיי ולאמר לכם – שאתם חייבים סיבוב על הימאהה MT-09!
כפיר לוין

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד
כתבות

תיאוריה בסיסית

השליטה בדו-גלגלי מורכבת יותר מבחינה טכנית לעומת השליטה במכונית למשל. לצורך הפעלה נכונה ומדוייקת נדרשת קודם כל קואורדינציה גבוהה יותר, והן יותר רגש באמצעי התיפעול השונים. מרכיב עיקרי נוסף בשליטה בדו-גלגלי נובע מעצם העובדה שלמשקל גוף הרוכב השפעה קריטית על היציבות – וממנה על אחיזת הכביש וההתנהגות של הכלי. בואו נעשה סדר בבלאגן…

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: