עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות  לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

 1. אופנוע שטח הוא כלי טוב יותר לללמוד עליו.

אופנועי שטח הם קטנים יותר, שוקלים פחות וקלים יותר לשליטה. אם אתה רוצה להיות טוב יותר כרוכב, עליך להתאמן על אופנוע קטן, כי אז תוכל לשלוט בקלות וללא שום מגבלות פיסיות. אופנועי כביש הם כבדים וקשים יותר לשליטה במהירויות נמוכות.  אופנוע שטח מגיב מהר ומספק משוב מיידי, כך שתוכל ללמוד טוב יותר ומהר יותר בשטח מבכל מקום אחר. רכיבה בשטח מאיצה את תהליך הלמידה. תלמד הרבה יותר בכמה חודשים של רכיבת שטח מאשר בכמה שנים של רכיבת כביש. רכיבת שטח היא גם קשה יותר ותובענית יותר מרכיבה על כביש. אם אתה יכול לרכב שטח טוב, אתה יכול לרכב כביש טוב,  אך לא בהכרח להיפך. בעולם מושלם, כולם היה מתחילים ברכיבת שטח, זה תחום הרכיבה הנכון והטוב ביותר למטרת לימוד מיומנות רכיבה נכונה.

 2. אופנועי שטח הם טובים יותר לפיתוח "התחושה" שלך לשליטה באופנוע.

התחושה שאנחנו מדברים עליה כאן, היא המשוב העדין שעובר אליך דרך הישבן שלך, כפות הרגליים והידיים באמצעות ה"פקדים" (מצמד, מצערת, בלם קדמי, רגלית ההלוכים, דוושת בלם), יחד עם תפעול בו זמני של כל מגוון ה"פקדים" הללו. בשטח, אתה יכול להרגיש בקלות רבה יותר, סף בלימה, זוויות הטיה, אזורי חיכוך של המצמד, החלקות צמיגים, מצב ההילוכים ומצב מצערת. חישה טובה/ נכונה של האופנוע מגיעה כאשר כל החושים והשרירים שלך עובדים יחד. רכיבת שטח עוזרת לך להפוך ל"אחד" עם כל אופנוע עליו תרכב.

 3. שטח הוא מקום טוב יותר כדי ללמוד בלימה, מיומניות פניה והמגבלות שלהם.

בלימה ופניה הן שתיים ממיומנויות היסוד החשובות ביותר כדי לרכב על אופנוע נכון, וקרקע טבעית, יבשה ומוצקה היא המקום הטוב ביותר ללמוד ולפתח מיומנויות אלה. כדי להיות טוב בבלימה רצינית, עליך להתאמן ולחוות בלימה עוצמתית ולעבור את הגבולות באופן עקבי ובטוח על מנת לפתח תחושה של הפעלת הבלם בגבול היכולת, אזור הפעולה בו הבלימה היא טובה ביותר. מסיבות מובנות, שטח הוא המקום הטוב ביותר כדי להגיע לגבולות אלה. באותו אופן, כדי להיות טוב בפנייה, עליך להתאמן ולחוות זויות הטיה מוגזמות כדי להבין טוב יותר את גבולות האחיזה. עם כישורי פניה והטיה נכונים שנלמדו ברכיבת שטח, יש סיכוי גדול יותר להרגשת נינוחות ורוגע כאשר הצמיגים יאבדו אחיזה (Sliding) על הכביש  ושאתם לא תיכנסו לפאניקה ותגובת יתר.

 4. שטח הוא מקום טוב יותר כדי להתרגל למהירות.

אופנועי שטח הם מהירים, אבל הם מתונים בהשוואה לתאוצה ולמהירות האדירה שאופנוע כביש יכול להשיג. לא הרבה אנשים מוכנים וכשירים לכמה אופנוע כביש מהיר באמת. האמת היא, שרוב האנשים ירכבו במהירות שהם מרגישים בה נוח, ללא קשר לגודל המנוע שלהם. למה לא ללמוד ללכת לפני שאתה מתחיל לרוץ? להתרכז קודם כל בשליטה ברכיבת שטח, שבה המהירויות איטיות יותר. לשפר את השליטה שלך, שבונה בטחון ברכיבה ובסופו של דבר, אתה רוכב מהר יותר גם בשטח וגם בכביש.

 5. אופנוע שטח בנוי לנפילות, כך שתוכל לבחון את הגבולות.

אתה לא יכול לנסות טכניקות חדשות ולחקור את גבולות הרכיבה שלך, אם אתה מודאג מהתרסקות ופגיעה באופנוע או בעצמך. אופנועי שטח הם קטנים וקלים, הם בנויים לסבול נפילות, והשטח הוא הרבה יותר רך מאספלט. בכדי לרכב בשטח היטב, אסור לך לפחד להתרסק. אופנועי השטח מאפשרים "חופש" מדאגה לשלום הפלסטיקים ובכך את החופש ללמוד ולקבל פרספקטיבה אמיתית של גבולות הרכיבה. ידע זה יעזור לך ברכיבת כביש, ללא הצורך להתרסק בכביש בכדי ללמוד את אותם שיעורים.

 6. רכיבת שטח מפתחת הרגלים חזותיים משופרים.

קריאת הדרך בשטח היא אחד מהיסודות החשובים ביותר של רכיבת שטח. פני השטח המגוונים ואינספור השינויים מכריחים את הרוכבים לשים לב לכל הפרטים העומדים לפניהם. אם אתה רוצה לרכב על אופנועים מכל סוג, עליך להיות בקיא בקריאת השטח בצורה נכונה ותמיד לסרוק לאיתור מפגעים. בשטח, מפגעים אלה יכולים להיות חול, סלעים, בוץ, מהמורות, מדרגות וכן הלאה, ואילו בכביש, הסכנות יכולות להיות חול, מים, שמן שנשפך, מהמורות, פסי רכבת, מכוניות, תיקוני דרך, הולכי רגל, חיות מחמד וכיו"ב. עדיף קודם להתמחות בסריקה קדימה בשטח מלהתמודד עם בעיות קשות יותר בכביש.

 7. שטח הוא מקום טוב יותר לפתח ניתוח ושיפוט רכיבה טוב.

רכיבה על אופנוע דורשת שיקול דעת מצוין, רגשי כבוד לסביבה, תזמון טוב ויכולת להגיב בצורה נכונה. עדיף לפתח את מיומנות הניתוח והשיפוט במהירויות נמוכות, בסביבה סלחנית יותר כמו השטח מאשר בכביש שבו לטעויות בהערכת תהיינה השלכות חמורות יותר. שיפוט טוב כולל בחירה מתי לרכב או לעצור, לקחת "קו" זה או אחר, או לעקוב אחרי ה"קו" של החבר שלך או לא. אנחנו לא יכולים ללמד מישהו ניתוח ושיפוט ברכיבה, אך ברכיבה בשטח ניתן ללמוד ולפתח את יכולת הניתוח בבטחה יחסית.

 8. רכיבת שטח היא מקום טוב יותר כדי ללמוד איך לעזור לאופנוע שלך.

בשטח אתה לומד כיצד להטות, לנוע קדימה ואחורנית על המושב, לקום ולהניע את גופך מצד לצד. אתה לא יכול לזוז הרבה על אופנוע כביש, אבל לא נדרשת הרבה תנועת גוף כדי לעזור לאופנוע. בשטח, אין דבר כזה כמו לזוז יותר מדי, ואתה לומד במהירות כיצד תנוחת הגוף שלך באמת יכולה לעזור (או לפגוע) בתיפעול האופנוע שלך.  כשתעבור לרכב על אופנוע כביש, אתה כבר מחזיק בידע רב של העברת משקל, וההמרת הטכניקה לרכיבת כביש היא מידית.

 9. רכיבת שטח היא מקום טוב יותר כדי ללמוד את החשיבות של להישאר על ה"קו".

מכיוון שעל אופנוע הקשר היחיד שלך עם הקרקע הוא שני צמיגים רזים, קטנים, לא להצמד לקו המועדף שלך יכול לגרום לבעיות גדולות. זה לא דורש יכולת מיוחדת להבין שעדיף ללמוד את זה בשטח במהירות מתונה יותר מאשר בכביש במהירויות גבוהות. לדוגמה, אם פספסת את הקו המועדף עליך בשטח, אתה יכול להמשיך על השביל, להרחיב את הקו ולרכב לתוך השיחים. אבל אם אתה לא לוקח את הקו הנכון בכביש, אתה יכול לפגוע במשהו בכביש כמו חצץ, מהמורות או שהרחבת הקו בפניה תוביל אותך למשהו מוצק כמו מכונית חונה או עמוד טלפון.

10. שטח הוא סביבה כללית טובה יותר ללמידה לרכב על אופנועים.

מלבד העובדה שמשטח עפר הוא הרבה יותר סלחני ממדרכה, רך יותר, יש גם הרבה פחות הסחות דעת בחוץ על השביל מאשר בכביש. אין מכוניות או הולכי רגל, חוקי תנועה שצריכים לציית להם או בנות/בנים יפות/ים שהולכים על המדרכה כדי להסיח את דעתך. בטח, יש סכנות בשטח, אבל זה לא באותו קנה מידה כמו הסכנות שנמצאות בכביש. רכיבת שטח היא התחום ללמוד בו  איך להפוך לרוכב גדול, כך שכאשר תגיע לכביש, מיומנויות אלה יהיו ברשותך בכדי למנוע טעות גדולה בסביבה פחות סלחנית.

* המאמר נכתב על ידי לה-פלאנט ופורסם באתר cycleworld, תורגם ע"י פרוריידינג לנוחיות הגולשים בעברית. לקישור למאמר המקורי לחץ כאן

הכותב-להפלאנט, היה אלוף מדינת אריזונה בטרייל, התחרה באירועי מדבר רבים, כולל באחה 1000 וטקייט 250. בשנת 1998, החל את  MotoVentures ומאז מבלה בהכשרה מעשית ברכיבה על אופנוע למגוון רוכבים בכול הגילאים.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

תיאוריה בסיסית

השליטה בדו-גלגלי מורכבת יותר מבחינה טכנית לעומת השליטה במכונית למשל. לצורך הפעלה נכונה ומדוייקת נדרשת קודם כל קואורדינציה גבוהה יותר, והן יותר רגש באמצעי התיפעול השונים. מרכיב עיקרי נוסף בשליטה בדו-גלגלי נובע מעצם העובדה שלמשקל גוף הרוכב השפעה קריטית על היציבות – וממנה על אחיזת הכביש וההתנהגות של הכלי. בואו נעשה סדר בבלאגן…

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: