רכיבה בתנאים מכבידים

רוכב דו-גלגלי נדרש להתאים את עצמו לתנאי הסביבה בו הוא רוכב. תנאי הסביבה משפיעים על צורת הרכיבה, הלבוש אותו ילבש הרוכב, התנהגות הרוכב והתקשורת עם המכונה המופלאה עליה הוא רוכב. בבלוג זה נסרוק את משתני הסביבה השכיחים ביותר המשפיעים על הרכיבה שלנו, ננסה לפתור את הבעיתיות ברכיבה על דו-גלגלי  בשמש/ אור מסנוור, בלילה,  בעומס תנועה גבוה, בכביש מפותל או הררי ובחורף.

שמש/ אור מסנוור

 • רכיבה בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת שעת השקיעה מאופיינת בשמש נמוכה, וכאשר אנחנו רוכבים מולה אפקט הסינוור עלול להיות בעייתי עד כדי הטעייה בקבלת החלטות בדבר המשך הדרך. לעומת זאת לא מדובר במצב מפתיע – קח את נתון הסינוור בחשבון ורכב במהירות שתאפשר לך תגובה גם בטווחים הקצרים.
 • בתנאי סינוור זכור כי משקף מלוכלך (הן של הקסדה והן של האופנוע) מגביר את הקושי, הקפד על ניקיונו באופן כללי אך במיוחד בתנאים המדוברים.

 רכיבת לילה

 • בלילה שדה הראייה שלנו פחות רחוק ועמוק לעומת אור היום. קח בחשבון יכולת ירודה לזיהוי בעיות קצב בהמשך הדרך והתאם את מהירות הרכיבה.
 • תמיד העדף משקף קסדה שקוף ונקי (!) ולא כאלה המיועדים נגד שמש. יכולת הזיהוי בלילה עם משקף כהה ירודה באופן משמעותי, ובמיוחד כשמדובר בזיהוי של נוזלים על הכביש העלולים לסכן את אחיזת הצמיגים.
 • השתמש בכל אמצעי העומד לרשותך כדי לקבל רמזים לגבי הכיוון הכללי של הדרך. עמודי תאורה, עיני חתול לאורך הסלילה, שלטים זוהרים, מבנה גדר הבטיחות וכו'. גם אורות של רכב הקרב מהצד יכולים להעיד על מבנה הכביש בהמשך הדרך.
 • כאשר מגיח רכב מעבר לסיבוב – הוא ניתן לזיהוי מוקדם לפי אלומת האור שלו. צפה את התקרבותו אליך והתכונן לא להביט אל תוך תאורת הפנסים שלו! לחילופין הבט אל המשך הקו הצהוב מימין כדי לשפר את היכולת לעקוב טוב יותר אחר הרדיוס של הפניה.
 • תאורת הדו-גלגלי עלולה להתברר כלא מספקת כאשר הכביש חשוך. וודא כי גובה אלומת האור מכוון כראוי. המרחק אליו מגיעה האלומה אינו עולה על 50 מטרים, ומדובר במרחק קצר מדי לתגובה אפילו במהירויות הנחשבות לנמוכות. הקפד להביט אל מעבר לאלומת האור, אל תוך האזור החשוך, זהה ככל יכולתך את מבנה הדרך בהמשך והשתמש באזור המואר על ידי אלומר האור לוידוא כי הכל בסדר. מעל הכל – הקפד על מהירות מתאימה לעומק שדה הראיה ויכולת התגובה שלך בתוך הטווח המואר.
 • ברוב המיקרים, לא קיים חשש למהירות יתר כאשר הדרך אינה מוכרת לך וזאת עקב הזהירות הטיבעית שלנו כבני אדם. יחד עם זאת, יש לשמור על עירנות גם בדרכים המוכרות, אפילו בנתיבים ראשיים ומוארים , משום שעדיין – בלילה יכולת הזיהוי שלנו יורדת באחוזים ניכרים ואין לנו את אותה יכולת התגובה לה אנו רגילים באור יום.

 עומס תנועה גבוה

 • בנתיבים מהירים באיזור הכרך הגדול נעשה שימוש נרחב בשוליים על ידי משתמשי הדו-גלגלי. יש לזכור כי רכיבה בשוליים אינה חוקית, אך יחד עם זאת קיימת הסכמה שבשתיקה מצד זרוע החוק במצבים בהם עומס התנועה גבוה, והרכיבה מתבצעת בשוליים הימניים (מעבר לקו הצהוב, בצד שמאל יש קו לבן ומדובר בעברה חמורה יותר) ובמהירות נמוכה.
 • ברכיבה בשוליים הקפד כי מהירות הרכיבה אינה עולה על 30 קמ"ש מהר יותר מקצב התנועה בפקק. צפה רחוק ככל הניתן לאורך השול וזהה מבעוד מועד רכבים תקועים או מפגעים אחרים, במידה ואינך רואה טוב קדימה – האט עוד!
 • השוליים מיועדים לשימוש בזמן חירום, אך בשעת עומס מפתים נהגי מכוניות רבים "לגנוב" קצת מהפקק לפני הירידה הקרובה במחלף. צפה מראש את הנקודות המועדות לקיצורי דרך של נהגים והיה עירני ודרוך לקראתם, ובמהירות מתאימה לשינוי תוכנית. שמור על עירנות גבוהה במיוחד בגישה ובנטישה של רמפות ההשתלבות אל המחלפים.
 • בזמן רכיבה בשוליים קח בחשבון שעומס התנועה על הכביש עצמו בנוי בגלים. נהגי המכוניות פותחים גז לכל 50 מטר פנויים שלפניהם ובולמים מיד בסופם. צפה היכן יש האטות בקצב התנועה משום שתמיד יהיו נהגים פחות עירניים להאטה הקרבה ובמידת הצורך – יחתכו לשוליים ישר עליך!
 • כאשר הינך רוכב בתוך עומס התנועה דאג להיות מהיר מקצב התנועה בכ- 10%. באופן זה תוכל להתרכז יותר במה שקורה לפניך ולהיות פחות מאוים מהנעשה מאחור. במידה ואינך מסוגל לרכיבה מסוג זה, בחר מיקום המאפשר זאת, ובדוק את המראות והסכנות מאחור באותה תדירות בה אתה מתכנן לפנים!
 • ברכיבה בין מכוניות בעומס תנועה (קל או כבד) הקפד לתכנן קו תנועה עליו תניח את הגלגלים בהמשך הדרך – אחרי שוידאת כי קו התנועה המתוכנן נקי ממיכשולים ובעל אחיזה מספקת (כתמי שמן, פסי צבע וכו').
 • בהתקרבות אל מכוניות מאחור זכור כי ככל שהינך קרוב יותר והרכב גדול יותר – כך נפגע שדה הראיה שלך ואיתו היכולת לתכנן בחוכמה את המשך הדרך. התקרב במהירות ובמיקום נכון ביחס לרכבים על מנת לאפשר לעצמך שדה ראיה טוב ככל הניתן מעבר לרכבים שלפניך.

 כביש מפותל או הררי

 • עיקר הבעייתיות בכבישים מסוג זה מסתכמת ביכולת המבט ליצור צפי והכנה טובים להמשך הדרך, עקב שדה הראיה המוגבל בפניות עיוורות או בדרך הררית.
 • התאם את קצב הרכיבה למסגרת שדה הראייה האפשרית בכל רגע נתון. גם אם רדיוס הפניה מאפשר רכיבה ב- 80 קמ"ש ללא כל חשש, ייתכן כי לאור שדה הראייה האפשרי באותו עיקול גם 60 קמ"ש עלולים להתברר כמהירות יתר – יחסית להפתעות שעלולות להופיע מעבר לעיקול.
 • זכור: הכל יכול להופיע מעבר לעיקול. בעיקר כל מה שאתה לא מאמין שיכול לקרות.
 • השתמש אך ורק בנתיב שלך, אל תחתוך את הקו הצהוב בפניות ימינה ולא את הקו המקווקו (ובוודאי לא קו לבן רצוף) בפניות שמאלה. צור לעצמך הרגל שהנתיב שלך זה מה שיש – וזהו.
 • בכניסה לכל עיקול, מקם את עצמך בשליש החיצוני של הנתיב שלך ביחס לפנייה הקרבה, באופן זה תוכל לייצר שדה ראיה עמוק יותר אל תוך העיקול ולצפות מוקדם יותר את התנאים בהמשך הדרך.
 • שים לב! בפניות ימינה, הקפד לא להיות צמוד לחלוטין לקו ההפרדה – נהגים המגיעים ממול נוטים לחתוך קצת את הקו המקווקו אל תוך הנתיב שלנו. מטר מקו ההפרדה לאורך העיקול יספק גם שדה ראיה טוב להמשך וגם ימקם אותך בטווח ביטחון מרכב המגיע ממול עם שני גלגלים בנתיב שלך.
 • נצל כל הזדמנות שיש לך כאשר שדה הראייה נפתח מולך, וזהה באופן מפורט את מבנה הכביש בהמשך הדרך. גם אם זה אומר תיכנון לפי קטעים קצרים.
 • השתמש בכל הכלים העומדים לרשותך מעבר לשדה הראייה הקיים כדי לזהות את מבנה הכביש בהמשך הדרך ואופי הפניות. לרשותך עומדים: זיהוי התוואי ההררי (שלוחה או רכס), מבנה גדר הבטיחות, תנועת רכבים הקרבה אליך מהאגפים, נקודות לאורך הדרך בהן נפתח שדה בראייה – לפני שהוא מצתמצם בחזרה, זיהוי נקודות שיא גובה המספקות ריגעית שדה ראייה טוב יותר.
 • רכב לפי העיקרון שאפשר לסמוך רק על מה שאתה רואה, וכשאתה לא רואה – קח בחשבון שהכל יכול לקרות.

 רכיבת חורף

 • רכב עם ציוד יעודי השומר עליך מחדירת מים וקור. מומלץ להשקיע את הזמן והממון גם לערדליים או כל נעל נגד מים וכפפות יעודיות אך נוחות ושאינן מסורבלות מדי ועלולות לפגוע בנוחות התיפעול ברכיבה. רגש בכפות הידיים בכביש רטוב וחלק הוא לא עניין לזלזל בו, ולכן גם לא כדאי לרכוב ללא כפפות ולהקפיא את האצבעות ללא יכולת להפעיל רגש על המנופים וידית הגז.
 • השתמש באחד מהפטנטים המוצלחים שיש בשוק, ויש כאלה, כדי למנוע אדים. רכיבה עם אדים על המשקף, גם אם היא רק בשוליו, מסוכנת מאחר והיא מגבילה של שדה הראייה, מאפשרת אבחנה פחותה בנעשה סביבך ואף דורשת מהרוכב ריכוז יתר סביב העניין.
 • קח בחשבון ששדה הראייה בכביש רטוב הוא פחות טוב עבור כל המשתמשים, לא רק עבורך. אל תצפה שנהג המכונית היושב בתוך רכב מלא אדים ייתן לך לעבור לפניו או ייצפה שאתה עומד לעקוף אותו. רכב כאילו אינך נראה. היזהר במיוחד ברכיבה לצד רכבים אחרים, הם ינועו בסבירות גבוהה לכיוונך מאחר ואינם מודעים לקיומך.
 • אספלט רטוב הוא אספלט המספק פחות אחיזה מאותו סוג אספלט – כשהוא יבש. רכב בזהירות גבוהה יותר לעומת רכיבה ביבש, והיזהר באופן כללי מביצוע פעולות תיפעול מהירות או הפעלת כוחות רכיבה גבוהים בפיתאומיות. איבוד האחיזה בכביש רטוב קל שבעתיים לעומת כביש יבש.
 • סימוני הצבע בכבישים חלקים גם כשהכביש יבש, אך הופכים למלכודת לדו-גלגלי כשהכביש רטוב. הקפד לנסות ולהימנע מלעלות עליהם ואם לא ניתן, עלה עליהם רק בקו ישר כשכוח המנוע עדין במיוחד ובפירוש – אל תבלום על פסי צבע רטובים!
 • סוגי אספלט – דע לזהות את מידת החיספוס של האספלט לפי מידת הברק שהוא מחזיר. אספלט מבריק חלק גם כשהוא יבש – אך כשהוא רטוב מדובר בסכנת נפשות.
 • בעונת החורף קורה שיש רוחות חזקות ובעלות השפעה מורגשת על היציבות של הדו-גלגלי, ובמיוחד סובלים הכלים הקטנים והקלים יותר להם יציבות מובנית פחות טובה לעומת כלים גדולים וכבדים. אל תירכב במהירות גבוהה מדי ברוח חזקה כדי להיות מסוגל לתקן את מכות הרוח באמצעות היגוי ותנועות גוף מאזנות, אך גם מהירות נמוכה מדי יכולה להוביל לקושי לשלוט בכלי שהרי – מהירות שווה יציבות. במידה ואינך מסוגל למצוא יציבות ואחיזה בכביש רטוב כאשר יש רוח חזקה – וותר על הרכיבה!

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: