מיגון לרוכב

כללי

המיגון הוא האמצעי האחרון להגן על שלמות גופינו לאחר שלא הצלחנו למנוע את איבוד השליטה. נכון, רובנו מעדיפים לא לחשוב על זה כלל, אבל גם הכחשה והדחקה של העלול לקרות לא ייגן עלינו במידה ונצטרך. על כן, משמש המיגון לרוכב תוספת של ביטוח במקרה תאונה. באמצעות שיכלול של יותר מ- 50 שנה בתחום המיגון היום אנחנו יכולים ליהנות גם ממיגון שהוא מאוד יעיל, נוח במידה רבה אם מתאימים אותו לשימוש באופן נכון, וקיים במיגוון מחירים ומותגים. ריבוי האפשרויות בבחירת המיגון המתאים לך ולמשימה כמו גם טווח המחירים הרחב, עלול לגרום לבחירת ציוד שאינו המתאים ביותר או לחוסר יכולת להחליט. כאן ניסקור את הסוגים השונים והתאמתם למשימות.

 קסדה

קסדות הן האביזר היחיד שעליו לא מוותרים רוכבי הדו-גלגלי בישראל, והסיבה היא כי החוק מחייב חבישת קסדה. יחד עם זאת, החוק אינו מגדיר באיזו קסדה מדובר, ומהי קסדה תיקנית עבור אופנוע. ההמלצה הראשונה עלולה להיראות תמוהה, אך וותרו על כל הקסדות שאינן מיועדות במקור עבור אופנועים – כמו קסדות סקייטבורד/ אופניים/ טיפוס וכו'.

הקסדה הבסיסית ביותר היא קסדת החצי, שאומנם חוקית לשימוש אך הינה מאוד לא מומלצת מאחר ויכולת הכיסוי שהיא מעניקה נמוכה במיוחד, ואל לכם לטעות כי הבחירה בה נעשית משיקולי מחיר דווקא שכן יש קסדות חצי מעוצבות וממותגות שמחירן גבוה.

קסדת שלושה רבעים הינה קסדת חצי עם כיסוי גדול יותר באיזור העורף והאוזניים, כאשר החלק שנשאר חשוף הוא הפנים. יתרונם של קסדות החצי והשלושה רבעים בנוחות ובשימושיות שהן מספקות, אין ספק שיותר נעים לרכב איתן ביום קיץ חם או לדבר עם הנהגים ברמזורים. אבל בלי קסדה – לא יותר נוח? האם אנחנו מוכרחים לחבוש קסדה ברכיבה על דו גלגלי כי זה נוח?

בקסדות החצי והשלושה רבעים לא נדיר למצוא קסדות שאינן מספקות כל הגנה לעיניים, כלומר יש להוסיף להן משקף יעודי לסוג הקסדה או להסתפק במשקפי שמש. המלצה חד משמעית בעניין זה היא להשתמש במשקף יעודי העשוי פלסטיק לא שביר. אבן קטנה העולה מגלגלי רכב הנוסע לפניכם, גם במהירות עירונית, עלולה לגרום לנזק גדול.

השורה התחתונה היא כי למרות שזה פחות נוח ואולי אף מגביל בהתחלה, העדיפו תמיד קסדות מלאות המגנות גם על הפנים והסנטר, ובעלות משקף יעודי המגן על העיניים. במידה ורכיבה עירונית מרובת עצירות היא חלק מהיום-יום שלכם, ניתן לבחור בקסדות מלאות – ניפתחות – כאשר כל החלק הקדמי של הסנטר והפנים יחד עם המשקף מתרומם ויכול לאוורר אתכם בעצירות או בחניות הקצרות. רק שימו לב! רק כאשר הקסדה הניפתחת סגורה ונעולה – היא מסוגלת לספק את ההגנה ברמה הקרובה לקסדה מלאה. הקפידו לסגור את הקסדה הניפתחת בתחילת כל רכיבה.

 פלג גוף עליון

מגוון המעילים הממוגנים הקיימים בשוק מתאימים למיגוון משימות אך בראש ובראשונה בנויים לספק מיגון קשיח למרפקים, כתפיים ועמוד השדרה, וביכולתם לצמצם את הנזק באופן ניכר בעת נפילה מהדו-גלגלי.

אפשר לחלק את מעילי הרכיבה לשלוש קטגוריות עיקריות:

  • מעילי קיץ הבנויים מבד מרושת באזורים שאינם מכילים מיגון קשיח, מאופיינים ביכולת איוורור גבוהה ומאפשרים לבישת מיגון באופן ניסבל בימים חמים.
  • מעילי חורף המכילים לרוב ביטנה פריקה או אינטגרלית הדוחה מים, ובחלק מהדגמים גם מיועדת לשמירה על חום הגוף. מעילים אלה כבדים ומסורבלים יותר ממעילי הקיץ, ובדרך כלל גם מספקים הגנה טובה יותר.
  • מעילים משולבים המכילים את כל המאפיינים הקיימים במעיל אחד: ריבוי אזורים מרושתים הניתנים לכיסוי בימים קרים, מכילים ביטנה פריקה נגד מים ונגד קור, ומכילים את כל המיגון הקשיח הנדרש. אלו הם גם המעילים היקרים בדרך כלל, אך יש לזכור כי הם מסוגלים לישות את העבודה גם של מעיל חורף וגם של מעיל קיץ, ולכן עשויים להיות שווים את מחירם הגבוה יותר – לפחות האיכותיים שבהם.

הכפפות משלימות את המיגון בפלג הגוף העליון, וגם כאן האפשרויות כמעט אינסופיות. כפפות קיץ מאווררות וקלילות, כפפות מעור מלא או בד נושם, קצרות לפרק כף היד בלבד או ארוכות יותר המיועדות לעלות על קצה השרוול של מעיל הרכיבה.

ראשית יש כפפות שונות לעונות השנה השונות, וכדי לרכב עם הכפפות היעודיות לעונה. כפפות חורץ יבשלו אותך בקיץ ויהיו מסורבלות לתיפעול האופנוע שלא לצורך. כפפות קיץ קלות ואווריריות אינן מבודדות מקור וכאשר קצות האצבעות על סף קיפאון אין אפשרות להפעיל את הרגש הדרוש כדי להימנע מנעילת בלם קדמי למשל.

בבחירת כפפה מתאימה חשוב להקפיד גם על נוחות בתיפעול המנופים השונים של הכלי, ולכן מומלץ למדוד אותן על כידון האופנוע שלך. להשקיע ולצאת רגע החוצה, להחזיק את הכידון ולתפעל את המנופים. עודף מיגון אולי מרשים אך גם מעלה את הסירבול, בחר כפפה הממוגנת ברמה מספקת בגב היד, כף היד אמורה להישאר דקה בכדי לספק רגש טוב ולכן אמורה להכיל חיזוקים במקומות המיועדים בלבד.

 פלג גוף תחתון

פלג הגוף התחתון סובל מהמודעות הנמוכה ביותר למיגון מצד הרוכבים, כלומר בדרך כלל תהיה זאת הרכישה האחרונה בסל הקניות. אין זה אמור להיות כך, חשיבות המיגון בפלג הגוף התחתון גבוהה, ובמיוחד של מפרקי הברכיים שאין צורך להרחיב בחשיבותם. קיימים מכנסי רכיבה יעודיים המכילים את המיגון הדרוש ובנוסך מיגון באזון עצם האגן והגב התחתון. מחירם אינו מבוטל ולכן רוכבים רבים נימנעים מרכישתם. במידה ואין באפשרותך לרכוב עם מכנס יעודי, הקפד לפחות על רכישת מגיני ברכיים הניתנים להוספה מעל או מתחת למכנסיים רגילים. קיימים סוגים רבים ובמיגוון מחירים, אך כמו שכבר נאמר כאן הנוחות הינה כלל מנחה מאחר ואם לא יהיה לך נוח לאורך הרכיבה בסוף אתה תמצא את עצמך רוכב ללא המיגון.

זוג נעליים גבוהות ישלימו את המיגון לרוכב באופן מספק. קיימים כמובן גם מגפיים מסוגים שונים וליעודים מגוונים, אך המינימום הוא כאמור נעליים גבוהות (מעל לגובה הקרסול) ועדיף שיהיו מאסיביות. בשום אופן אין לרכב עם כפכפים מכל סוג, סנדלים או כל נעל פתוחה אחרת, כאשר גם נעליים קלות ומאווררות כמו נעלי ריצה אינן מומלצות.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: