הבדלים בין קטנוע לאופנוע

כתב: כפיר אלדד.

בעולם הדו-גלגלי קיימים מבחר רב של כלים אשר מסווגים ע"פ קטגוריות. הבה נתייחס לשתי קצוות הסקאלה: אופנועים מול קטנועים, שימושיות ונוחות מול ביצועים ותשוקה. מטרתו של קטנוע להוות כלי תחבורה נוח ושימושי, זול לשימוש ותחזוקה וקל לתפעול – כל אלה כמובן בהשוואה לאופנוע. מטרתו של אופנוע כמעט זהה אבל כוללת גם שיקולי ביצועים שהשתכללו עם השנים והפכו גבוהים, בטח בהשוואה לקטנוע. בתצורתו המקורית אופנוע יהיה פחות שימושי וגם עלויות האחזקה והקנייה יהיו גבוהות יותר מאחיו הקטנוע.

קשיחות – ביצועים

גמישות – נוחות

נוחות מול ביצועים.

באופנוע השלדה תהיה קשיחה יותר מאשר בקטנוע על מנת לספק יותר קשיחות והתמודדות טובה עם עוצמות וכוחות גבוהים כגון פניות במהירות גבוהה ומצד שני אותה קשיחות תגרום ליכולת ספיגה נמוכה יותר של הפרעות דוגמת בורות בתוך העיר. כמו כן, שלדת האופנוע בנויה לרוב סביב מרכז המסה ויודעת להתמודד עם כוחות ועומסים בכמה צירים על מנת לספוג תנודות לצדדים בעת השכבה.

קטנוע לעומת זאת יעדיף שלדה יותר רכה על מנת לספוג טוב יותר את שיבושי הכביש העירוניים אך אותה גמישות לא תצליח להחזיק עומסים וכוחות גבוהים, תרעד ותגביל את היציבות והאחיזה. שלדת הקטנוע לרוב אינה יודעות להתמודד עם כוחות במספר צירים ובחלק מהכלים עם משטח רגליים שטוח השלדה ממש בעלת נקודת תורפה רצינית אשר גורמת לפחות אחיזה ויציבות- כל זאת , שוב , על מנת לספק יותר נוחות ושימושיות.

תפעול:

באופנוע המשקל ממוקם במרכז הכלי ומחולק באופן מאוזן בין החלק האחורי לקדמי. באופנוע סופר-ספורט מעט יותר קדימה, באופנועי קרוזר הנטייה מעט אחורנית. מיקום המשקל במרכז וחלוקתו באופן אידיאלי לשימושי הכלי הופך אותו להרבה יותר יציב ומדויק בהשוואה לקטנוע אך מעט יותר קשה לתפעול בייחוד במקומות צפופים או בידיים לא מנוסות.

בקטנוע לעומת זאת, המנוע ממוקם קרוב לגלגל האחורי מה שגורם למרכז המסה להיות נמוך מאוד וממוקם אחורנית – מאפיינים אלו בשילוב קוטר גלגלים קטן לעומת אופנוע, מאפשרים זריזות בהיגוי, תחושה של משקל נמוך וקלות בתפעול. כל אלו באים על חשבון הביצועים.

שימושיות.

באופנוע, אם תמצאו מקום לאחסון הרישיונות זכיתם. יצרני האופנועים לרוב יעדיפו כמה שפחות משקל ופלסטיקה. המושב יהיה קשיח וללא הרבה גמישות כשמטרתו היא להעניק לכם אחיזה עליו ולתת לכם תחושת חיבור לאופנוע.

נקודת ההנחה בקטנוע היא שלא רכשתם JOYRIDE כדי להשכיב עד הרגליות אלא כדי להתנייד ביום יום ולכן הנדסת האנוש תהיה מכוונת למקסימום נוחות הכולל תאי אכסון, מושב כורסתי, מקום לרגליים ואפילו לכמה שקיות מיוחננוף.

עלויות.

לרוב , אופנוע יהיה יקר מקטנוע. היצרן השקיע במכלולים יקרים יותר על מנת להעניק לכם ביצועים גבוהים. בעולם הקטנועים המכלולים פשוטים וזולים יותר על מנת להנגיש מחיר תחרותי לכלי שמטרתו בסופו של דבר היא להגיע ממקום למקום.

אבל מה עם הטימקס אתם שואלים? להלן כמה מילים על הפער שהולך ומטשטש בין הקטגוריות.

ישנם יצרנים אשר בחרו להשקיע את הכסף במכלולים יקרים ואיכותיים, להנדס שלדה יותר קשיחה וליצור הכלאה בין שני העולמות הללו. אלו מאפייניה של משפחת קטנועי-העל. הדוגמא הנמכרת ביותר כיום בישראל הוא הימאהה טימקס אשר נהנה ממנוע אגרסיבי המשודכת לשלדה שלא מביישת אופנועי ספורט. כל זה יחד עם שימושיות ונוחות לא רחוקים מקטנועי הסלון ה"מנהלים". אך מצד שני זה כבר לא רק כלי רכב להגעה ממקום למקום, הוא לא נחשב זול לקנייה ואחזקה וגם לא מלך הנוחות.

חלוקת המשקלים דומה יותר לאופנוע ותחושת המשקל כבדה יותר לעומת קטנועים רגילים. המנוע חזק, המתלים והשלדה יודעים לתמוך גם בעוצמות גבוהות אך החבילה הכללית לא תהיה גמישה ונוחה כמו הקטנועים הקלאסיים.

סיכום.

קטנוע, לרוב יהיה נוח יותר בתוך העיר, בנסיעה צפופה או בידיים לא מנוסות. הוא יעלה פחות ואחזקתו תהיה זולה יותר. כל אלו יגיעו על חשבון ביצועים וריגוש אותם עדיף לחפש בגזרת האופנועים שבמקרים מסויימים יאתגרו תפעולית אבל יספקו רגש שאין שני לו.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: