אסטרטגיה כדרך חיים

בזמן תנועה בכל כלי רכב ישנה חשיבות עליונה לבחירת המהלכים העומדים לפניך, בהתאם לתנאים הסביבתיים בהם אנו מתפקדים. בראש ובראשונה יש להתאים את מהירות התנועה שלנו לעומס התנועה, מבנה הדרך ומספר הנתיבים, איכות הדרך והאלמנטים השונים שעלולים לגרום להפרעות קצב. גם ליכולת הרכיבה האישית שלנו יש משמעות בבחירת הקצב הנכון עבור כל אחד מאיתנו, בהתאם למיומנות, המצב הנפשי או הערנות בה אנו מתפקדים. בחירת הקצב היא פעולה מתמשכת וקבועה, למעשה כל מספר שניות מוטלת על הרוכב האחריות לשאול את עצמו: "מהו הקצב הנכון עבורי בהמשך הדרך?"

במקביל לבחירת הקצב עלינו לצפות באופן הטוב ביותר את הכיוון הכללי ואת קו התנועה באופן מדוייק – כלומר היכן אני מתכוון להניח את הגלגלים בהמשך הנתיב שלפניי?

כאשר נעים בדרך פתוחה, המספקת שדה ראיה רחב ורחוק, לרוב אין בעיה להתמודד עם ההחלטות המתוארות מעלה. תנועה עירונית או בפרברים לעומת זאת, מאופיינת בעומסים גבוהים יותר של כלי רכב ואף ברצף בלתי פוסק של שינויי נתיבים, עקיפות, קיצורים ואף פעולות שעלולות להיות מוגדרות כטירוף – אך מהוות מציאות לכל דבר עבור משתמשי הדו-גלגלי החשופים לפגיעה גופנית יותר מכל אחד אחר בעת מפגש מצער בין רכב לדו-גלגלי. בחרנו לרכז מאמץ בהעלאת התודעה שלנו הרוכבים במספר מצבים המהווים סכנות ברורות ומיידיות, שיתוארו לפניכם.

 חציית צומת באור ירוק

 • האט למהירות שתאפשר בלימה במקרה חירום, וגם בדיקה יסודית של הצומת. בדוק מה קורה מאחור מבחינת מכוניות אחרות למקרה שתחליט לעצור בירוק מהבהב. במידה ואתה מאחורי רכב, התמקם באופן בטוח למידה והוא יחליט לבלום ואתה תחליט לעבור.
 • בדוק את תנועת המכוניות המתקרבות לצומת בנתיבים החוצים את נתיבך. פתח בעזרת אימונים את היכולת להעריך מהירות של מכוניות מתקרבות, עד למצב בו תוכל להעריך בסבירות גבוהה האם מכונית תספיק לעצור בכניסה לצומת או תיאלץ להיכנס פנימה – ולסכן אותך.
 • הגדר נקודת החלטה מעבר לה גם אם הרמזור מהבהב או אפילו צהוב אתה עדיין עובר את הצומת, שנה מהירות בהתאם. הגרוע ביותר הוא להיכנס למצב של היסוס וחוסר החלטה, בסופו אתה עשוי למצוא את עצמך או עובר באדום או עוצר באמצע הצומת.
 • קח בחשבון כי רכבים הנכנסים יחד איתך לצומת עלולים לבצע פניה מנתיב שאינו מתוכנן לכך, התייחס בחשד גם לרכבים הנעים ביחד איתך לאותו הכיוון.
 • היזהר מביצוע פניות מהירות בצומת. האספלט בצומת מועד לנוזלים גורמי-החלקה כמו סולר, שמן, פסי הצבע של מעברי החצייה וחיצי התנועה חלקים ועלולים לגרום לאיבוד אחיזה.

 גישה לצומת באור אדום

 • התקרב לצומת תוך כדי בלימה מדורגת ולא בלימה הרחק מהצומת כדי "להרוויח את זמן ההמתנה באדום".כלי הרכב עלולים להיכנס במי שמאט הרבה לפני הצומת.
 • לעולם אין לגלוש בניוטרל שכן כוח המנוע עלול להיות חיוני כדי לצאת מצרות, וודא שאתה בהילוך שיאפשר ניצול מיידי של המנוע.
 • במידה וההתקרבות נעשית בין מכוניות היה ער לפתיחת דלתות, ירידת נוסעים ומעבר נתיבים. זכור: לא רק אתה זיהית את הנתיב היותר פנוי, גם מכוניות יעברו בסבירות גבוהה מהנתיב העמוס אל הפנוי – גם אם זה אומר להתקדם רק עוד שתי מכוניות.
 • אל תעמוד במרכז הנתיב אלא בצידו, ובמידה ויש מכוניות על קו העצירה עמוד לפני הראשונה אך לא במרכזה אלא בצד.
 • במידה וברצונך לפנות שים לב שאתה לא מבצע את ההאטה בנתיב הממשיך ישר ולתנועה בו יש אור ירוק – שכן אתה עלול להיפגע ממכוניות מאחוריך.
 • היה אדיב אל הולכי הרגל ואל תחסום את מעבר החצייה.

 המתנה באור אדום/ יציאה מצומת

 • נצל את זמן ההמתנה באדום כדי ללמוד את הצומת ואת הנתיבים המאיימים עליך כאשר יגיע הירוק. וודא כי אין נוזלים לאורך הנתיב ובמיוחד בהטייה. אם אתה מתכוון לפנות תכנן קו רכיבה הנמנע ממעבר על פסי צבע מחליקים – במיוחד בכביש רטוב!
 • המתנה להתחלפות האור לירוק נעשית בהילוך ראשון משולב כדי לאפשר בריחה במקרה של איום מאחור. הקפד על ערנות לקולות חריגים ובעיקר חריקת צמיגים מאחוריך. היה ערני לקורה 360 מעלות סביבך, אל תחלום, או תשוחח עם נהגים אחרים ואל תדבר בטלפון.
 • שים לב לרמזור הולכי הרגל בנתיב החוצה, כשהוא הופך לאדום פירושו שתוך 5-10 שניות אתה תקבל ירוק וזה הזמן להגביר ערנות למקסימום
 • סבלנות מצילה חיים! קיבלת אור ירוק? זה לא אומר שאף אחד בנתיבים החוצים אותך לא עובר באור אדום! בדוק היטב שאין מכונית הדוהרת במהירות בלתי סבירה לתוך הצומת, ורק לאחר ניטרול הסכנות כנס וחצה את הצומת.

 משמעות הסביבה

 • במה שונים מאיתנו נהגי המכוניות? גם אופנוענים נוהגים לעיתים במכוניות ואף מתנהגים באותו חוסר סבלנות שאותו אנחנו כרוכבים מייחסים לנהגים. זכור שנהגי המכוניות אנושיים ולעיתים פשוט עושים טעויות.
 • אף אחד לא מנסה להרוג אותנו בכוונה, גם אם לפעמים זה עלול להיראות כך. רוב הסיכויים שנהג המכונית שסיכן אותך פשוט בכלל לא הבחין בך, או הבחין בך אך לא ייחס לסיטואציה יכולת לסכן אותו כפי שהיה עושה אם היה רואה משאית מתקרבת לכיוונו, למשל.
 • להבין ולסלוח – אל תנסה לחנך נהגים אחרים תוך כדי שאתה ממשיך בתנועה. אם אתה מעניק תשומת לב לנהג על הכביש (רגע אחרי שסיכן את חייך ויצאת מזה) זה רק אומר שאתה עדיין בתנועה אך לא מייצר צפי והכנה של מה שקורה לפניך.
 • גם אנחנו כרוכבים עושים טעויות, למד משהו חדש מכל טעות שאתה עושה. בכל מקרה של כמעט-תאונה יש לנו נטייה לטפוח לעצמינו על השכם ולאמר "איך יצאתי מזה?!" אכן כל הכבוד – אך נסה גם להבין איך לא להיכנס לזה שוב…
 • לכל אחד מאיתנו ימים טובים וימים טובים פחות. למד לזהות מתי מדובר ביום פחות טוב שלך, הכר במגבלות, הגדל מרווחי ביטחון והימנע מסיכונים מיותרים או אפילו נסיעות שאינן בגדר חובה.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: