צמיג קר, צמיג חם

צמיגים זה עולם של מותגים, של מבחר, של חומר. התאמת הצמיג לאופנוע משנה לחלוטין את התנהגות האופנוע בין אם הרצון שלכם הוא טיולים ארוכים, רכיבה עירונית או השחזות ספורטיביות. אנחנו כאן כדי לדבר על טמפרטורת הצמיגים. טמפרטורת עבודה. 

כתב: דור אבן כץ. 

מתחממים.

לכל צמיג על סיווגו בין תיור קשיח לספורט רך ישנה טמפ' עבודה אידיאלית לתרכובת הגומי שמאפשרת ניצול מירבי של פוטנציאל האחיזה.

צמיג קר הוא צמיג בטמפ' הסביבה. כשאנו מתגלגלים על האספלט נוצר חיכוך בין הכביש לגומי הצמיג שאמור לחמם אותו לטמפ' בה מיועד הצמיג לעבוד מיטבית. העניין הוא שברכיבה בכביש מהיר מדובר על פרק זמן של כ- 15-20 דקות ואם מדובר על רכיבה עירונית ביום חורפי וקר, עלול הצמיג הסמי-ספורטיבי כמעט ולא להתחמם, במיוחד לא בצדדים.

צמיג קר יספק בערך 20-30% פחות(!!!) אחיזה מאותו הצמיג באותם התנאים כשהוא חם. זה משמעותי! ההיגוי יהיה "כבד"(תחושה המזכירה חוסר אוויר בצמיג) והאופנוע ישדר פחות דיוק וביטחון.

מה אנחנו יכולים לעשות מעבר למודעות לעניין?

ראשית, צריך להבין שאופנועים כבדים מקבלים מהיצרן לחץ אויר מעט גבוה. בימים קרים או בכל סיטואציה בה אנחנו רוצים חימום מהיר יותר של הצמיגים ניתן להוריד כ-10-15% מלחץ האויר המומלץ ובכך ליצור גמישות ותנועה של גומי הצמיג וחימום מהיר יותר. אם אבחר לעשות זאת, ארכב לאט מהרגיל בכבישים המהירים.

בנוסף, יש להבין שבכל מצב, הצמיג האחורי יתחמם מהר יותר מהקדמי. בכדי לקצר את פרק הזמן בו מתחמם הצמיג הקדמי, מומלץ להשתמש בכל הזדמנות בחצי העליון של עוצמות הבלימה להעלאת עומס על הצמיג הקדמי וייצור חום בשלב מוקדם לעומת התגלגלות רגילה.

והאם יש צמיג חם מדי בשימוש בכביש הציבורי? בהחלט יכול להיות. רכיבה מהירה מאוד ורצופה בכבישי הדרום המובילים לאילת לדוגמה, יכולה להביא את הצמיג ל"רתיחה" ורכות מסטיקית שממש תמיס ותרבע את הצמיג במרכזו. גם שיוף הולך וחוזר של פנייה אחת לצורך צילומים לדוגמה יכולה להביא את דופן הצמיג לטמפ' גבוהה מדי וגם במצב הזה יכולת ייצור האחיזה תרד.

בכדי לשפר את היכרותכם עם טמפ' הצמיגים, הניחו עליהם יד חשופה לפני רכיבה, באמצע סידורים עירוניים או בסוף רכיבה בינעירונית וקשרו את הטמפ' לתחושות העוברות אליכם ברכיבה. טמפ' נורמלית היא 40-50 מעלות(קצת כמו מי ג'קוזי), טמפ' גבוהה תהיה כ-70 מעלות.

לסיכום.

את הידע הבסיסי הז שווה להכניס לסך השיקולים בבחירת הצמיג הבא. טמפרטורת הצמיגים בכלי דו-גלגלי קריטית להתנהגות כביש מיטבית. הבנת התנהגות האופנוע בהתאם לטמפ' בה נמצא הצמיג תגרום לרוכב להתאים את אופי הרכיבה למצב הנתון וזה ישפר את הבטיחות שלכם ברכיבה וגם את הביצועים. אז רכבו במשנה זהירות בתחילת ההתגלגלות ורק כשתרגישו שהצמיג כבר חם תוכלו להרשות לעצמכם להתנהל באופן חופשי כמו שאתם באמת יודעים.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: