סוויפר- פניה שוטפת!

כתב: דור אבן-כץ, פרוריידינג. 

רצף התפעול הקלאסי לקראת פניה מאופיין על ידי סדר פעולות ברור ומתואם מראש:

התאמת מהירות ע"י סגירת גז, שימוש בבלמים בהתאם לצורך, מבט ותנוחת גוף  לקראת רגע ההיגוי, פקודת ההיגוי ולבסוף חזרה לגז לטובת היציאה מהפניה. 

לא בדיוק פשוט ואולי מאפשר לכם להבין טוב יותר למה קשה לנו יותר בפניות מאשר בשאר המצבים. ה"סוויפר" היא חיה קצת שונה בנוף הפניות.

פניה המוגדרת כפניית "סוויפר", בשונה מהפניה הקלאסית, מתייחסת לאופן וסדר התפעול לקראת רגע ההיגוי ופחות עניין גיאומטרי המתייחס למבנה הפניה עצמה. 

בפניית סוויפר, אופן וסדר התפעול אינו כולל שימוש בבלמים לקראת רגע ההיגוי, ובאופן כללי אין פער גדול בין – מהירות ההגעה לפניה – למהירות בזמן ההיגוי. בנוסף מדובר בפנייה יחסית פתוחה בתוך תוואי מסלול או כביש. 

אפשר גם לציין שמותר לסגור גז לקראת רגע ההיגוי ועדיין אופן התפעול מתאים להגדרת הסוויפר. מה שאומר שלאו דווקא חייבים חלוקת משקל של 50/50 כדי שהפניה תוגדר כ"סוויפר". יחד עם זאת, נהוג לייחס את הגדרת הסוויפר לפניות מהירות "השוטפות" את התוואי (מכאן מקור השם, סוויפ זה לטאטא או לגרוף, תנועה שוטפת ומתמשכת – כמו פקודת ההיגוי בפניות מסוג זה).

הסיבה שפניות מסוג "סוויפר" משדרות לרוכב תחושות של "יציב ובטוח" היא שדחיפת ההיגוי מתקיימת במהירות גבוהה יחסית – ותחת כוח התמדה משמעותי של האופנוע. התוצאה היא אפקט מוגבר לאיזון החוזר המגיע מהכידון בזמן הדחיפה לצורך ההיגוי. זה משהו שלא מתקבל כשדוחפים את הכידון לטובת היגוי במהירות נמוכה (כמו למשל בפניות באימוני מגרש). 

אלמנט נוסף המקל על הרוכבים להתחבר ולהרגיש נוח יותר עם פניות מסוג סוויפר הוא שבסופו של דבר, נדרשת משמעותית פחות קואורדינציה ויש פחות קריטיות לדיוק קטלני בטיימינג של חיבור הפעולות (שהרי בפניות סוויפר לא משתמשים בבלמים להאטה, מקסימום סוגרים גז) לעומת פניה עם בלימה לפניה ובוודאי כשמדובר בבלימה משמעותית.

עוד מאמרים

כתבות

מוטו, גיליון יוני 2012, כתב: נח אבגר הלוי .

הבטחה: בסוף קורס רכיבה בן יום אחד אתם תעשו דברים שלא עשיתם קודם, דברים שחשבתם שלוקח חודשים להגיע אליהם. אני לא טוען את זה כי אני מוכשר יותר מהרגיל אלא בגלל שבסוף יום ההדרכה, חוץ ממני, כל עשרת המשתתפים בקורס טענו שהם הפתיעו את עצמם.

קראו עוד
כתבות

סיבוב בזק – ימאהה MT-09

מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.

קראו עוד
כתבות

עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:

קראו עוד

מעוניין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך: